Historie

Založení sportovního klubu SK Bakov nad Jizerou se uskutečnilo roku 1912 v hostinci "U Černé koruny". Veškerý majetek klubu tvořil černý sešit a jedna meruna. Prvním hřištěm bylo prostranství místního náměstí, kde branky tvořily odložené kabáty. Vzhledem k tomu, že noční rušné zápasy se nelíbily místnímu obyvatelstvu, dostal oddíl přiděleno v r.1913 nové hřiště na tržnici. V letech 1914 -1918 byl rozvoj přerušen mobilizací a první světovou válkou.

V roce 1921 byl sportovnímu klubu přidělen "Jezírek" jako nové hřiště. Na tomto hřišti byly sehrány první mistrovské utkání Pelikánovy fotbalové župy, ve které měla bakovská kopaná zvučné jméno. Dalším hřištěm bylo prostranství naproti "Jezírku", které se stalo azylem klubu až do r.1955. Hráli zde mužstva z Liberce, Turnova, Ml.Boleslavi, Kolína i Prahy.

Po oslavě dvacetiletého výročí činnosti v r.1932, začíná mít období nezaměstnanosti a hospodářských potíží let 1932-1936  vliv na sportovní činnost a kvůli nedostatku financí dochází k rozprodání  kabin, oplocení hřiště atd. Vše vrcholí okupací fašisty a začátkem druhé světové války.Po jejím skončení dochází k opětovnému rozvoji činnosti, oddíl se sjednocuje a stává se TJ Sokol Bakov nad Jizerou.

V letech 1950-1952 hraje pod hlavičkou "Bělských papíren", ale již roku 1953 se vrací a zapojuje se do DOS Slavoj. V tomto roce se s pomocí veřejnosti a státu, začíná budovat nový stadion v překrásném prostředí Pod Stráněmi. Náklady na výstavbu areálu činily 1.300 000,- Kčs. Na novém hřišti se začalo dařit i  po sportovní stránce, kdy A mužstvo během dvou let postoupilo z okresního přeboru do přeboru krajského, ve kterém se utkávali s mužstvy České Lípy, Mn.Hradiště, Hrádku, Varnsdorfu a Liberce.

V roce 1957 dostává oddíl nový název Lokomotiva. Roku 1960 dochází ke změně státoprávního uspořádání naší vlasti a město přechází do okresu Ml.Boleslav, kde naše A mužstvo začíná bojovat v okresním přeboru. Další léta probíhají ve znamení střídavých úspěchů. V tomto období  z našeho oddílu odchází talentovaný brankář (všestranný sportovec - tenista, hokejista) Václav Oplt. Odchází do ligového dorostu AZNP Ml.Boleslav a později do Spartaku Hradec Králové. Jeho kariéra však neměla dlouhého trvání. Zemřel 11.5.1972 na následky zranění ze zápasu Martin – Hradec Králové. Pochován je na hřbitově v Bakově nad Jizerou a na jeho počest se každoročně koná žákovský memoriál.

V tomto roce také oddíl slaví 60.výročí a v rámci oslav se koná exhibiční zápas našeho A mužstva s ligovým Hradcem. Ligista uspěl poměrem 11:0. V sezoně 1975/76 se A mužstvo stává přeborníkem okresu a postupuje do I.B.třídy. V dalších letech probíhá nadále výkonnostní růst všech mužstev. Je vybudováno nové tréninkové hřiště s nákladem 127.500,-Kč a v r.1980 se stane skutečností vytoužený postup do I.A.třídy. V dalších letech někteří hráči odešli do jiných klubů, jiní ukončili činnost a výkonnost mužstva klesala, což vyvrcholilo sestupem do okresního přeboru.To už se pomalu dostáváme do doby pádu komunistického režimu.

V tomto období se střídaly úspěchy s neúspěchy, oddíl se potýkal s nedostatkem financí, členská základna  začala klesat, což vyústilo k ukončení činnosti B mužstva. K opětovnému rozvoji dochází počátkem nového století, kdy se do oddílu začali vracet vlastní odchovanci. Vrchol nastal v sezoně 2003/04, kdy mužstvo po mnoha letech postoupilo do I.B.třídy. Po uspěšné první sezoně tým putoval ještě výše, do I.A.třídy.

Konečné umístění v soutěžích od roku 1993 do současnosti  ZDE

SOUČASNOST

Mančaft vydržel ve druhé nejvyšší krajské soutěži do června 2013. Od sezony 2013/14 hraje A-tým stabilně I.B třídu. S postupem z okresního přeboru se založil B-tým. Ten je účastníkem III.třídy mladoboleslavského okresního přeboru. Klub nyní klade důraz na výchovu mladých fotbalistů. Trenéři začínají pracovat již s kluky v předškolním věku. Počet hráčů přípravky rok od roku roste, a tak se budují tréninkové plochy a upravují vnitřní dispozice fotbalových kabin.