Memoriál Václava Oplta vyhráli žáci FC Mělník

U příležitosti výročí úmrtí bakovského nadějného brankáře Václava Oplta se konal další ročník žákovského memoriálu nesoucí jeho jméno. Konal se v sobotu 13.června 2015. Protože bylo po sezoně, mohly se turnaje zúčastnit i týmy slavných klubů - AC Sparta Praha a FK Baumit Jablonec nN. Především Pražané byli velkým lákadlem pro diváky. Přesněji řečeno - Pražanky. Do Bakova totiž přijel tým sparťanských dorostenek hrající I.ligu. A děvčata si nevedla vůbec špatně. Ihned po úvodním hvizdu hlavního rozhodčího Petra Jandy se do kluků bez zábran pustila. A chlapci z toho byli pěkně vykuleni! Sparťanky ve své skupině oba konkurenty porazily (FC Mělník 1:0, Pšovku Mělník 4:0) a s přehledem postoupily do play-off z 1.místa.

Ve druhé skupině si ještě o něco lépe počínal, pod vedením loučícího se trenéra Jana Resla, domácí SK Bakov nad Jizerou. Žáci nejprve porazili SK Bělou pod Bezdězem 2:0 a poté převálcovali FK Baumit Jablonec 3:0. Bohužel formu si neudrželi pro semifinále. V němž narazili na vítěze krajského přeboru I.A třídy FC Mělník. Na jaře ho sice doma v rámci 14.kola porazili 5:4, ale na turnaji vítězství nezopakovali. Po porážce 1:4 zbyl na Bakov pouze boj o bronzové medaile.

Nepostoupivší ze skupin si zahráli o konečné 5.místo, kdy Pšovka Mělník porazila na penalty SK Bělou pod Bezdězem.

Druhé semifinále sehrála Sparta proti Jablonci. Vyrovnaný zápas rozhodl Jablonec  dvěma slepenými góly v prvním poločase. Holky přes obrovskou snahu nedokázaly nakonec výsledek otočit a čekal je souboj poražených.

Vyvrcholením turnaje byly souboje o medaile. Oba zápasy měly podobný scénář. Průběžné vedení 2:0 týmy neudržely a rozhodovaly penalty. Nejprve Sparťankám uteklo 3. místo doslova mezi prsty. Dvě minuty před koncem zařídil vyrovnání ke spokojenosti domácích nezištnou přihrávkou před branku kapitán Resl. V následném penaltovém rozstřelu uspěl Bakov díky brankaři Bočkovi. Potlesk od diváků si hráči zasloužili především za neutuchající bojovnost a chuť s nepříznivým stavem něco udělat. Na turnaji skončili žáci třetí a sladkou odměnou jim byla cena v podobě krásného dortu. Zápas se Sparťankami byl pro Jana Resla v roli trenéra poslední…

Finále bylo ještě dramatičtější. Obzvlášť jeho poslední dvě minuty. Jablonec vedl už jen 2:1 a Mělník se stále tlačil do brány. Při jednom ze střetů zůstal ležet ve vápně jablonecký obránce. Od této chvíle vládly na straně jabloneckých emoce. Ty vyvrcholily vyrovnáním v poslední vteřině zápasu, o které se postaral mělnický brankář. V tu chvíli vybouchli jak sopka rodiče a trenéři, a začali veškerou vinu nesmyslně svalovat na rozhodčího. Následná nekoncentrovanost hráčů měla za následek neúspěch v penaltovém rozstřelu a vítězný pohár získal FC Mělník. Jablonecké stížnosti z řad trenérů a rodičů po prohraném finále byly nevkusné. I přes tento nepovedený závěr turnaje měl průběh za ideálního počasí vynikající atmosféru. Vyrovnanost týmů dala zápasům správný náboj a napětí do posledních minut hry.

INDIVIDUÁLNÍ OCENĚNÍ

Nejlepší hráčem turnaje se stala Antonie Stárová (ACS), střelcem Dominik Fidra (JBC), brankář Roman Dohalský (Bělá)

Za bezproblémové odpískání turnaje si poděkování zaslouží rozhodčí Petr Janda a Jan Kvapil.

Celý turnaj zdokumentoval svým fotoaparátem Tomáš Tyl.