Fotbalisté opět v sedlech horských kol na hřebenech Jizerek

V rámci posílení kolektivního ducha naší členské základny proběhl již 2.ročník třídenní cyklistické akce nazvané „Krásy Jizerských hor ze sedla horského kola“. Již z názvu je patrné, kde se akce odehrávala. Na hřebenech Jizerských hor. A tak známá místa tohoto regionu jako je Knajpa, Smědava, Protržená přehrada se stala o třetím květnovém víkendu oblíbenými zastávkami bakovských cyklonadšenců.

Útočištěm nám byla na dvě noci chalupa Stará Pila na Jizerce, kterou každoročně využíváme během zimních soustředění. Ano, v lednu tu bývá velmi nevlídno. Jde přeci o nejchladnější místo v ČR. S Kvildou se Jizerka přetahuje během zimních dnů o rekord v měření silných mrazů. Květen měl však nabídnout zcela odlišné teploty. Měl. Ovšem týdenní předpovědi na plánovaný víkend byly strašidelné – zima, zataženo, vydatný déšť… a bohužel meteorologové se nemýlili!

Letošního ročníku se ve srovnání s prvním zúčastnila třikrát početnější skupina. Navzdory meteorologickým prognózám se v sobotu 17.5.vydalo s kolem na Jizerku celkem 24 účastníků - 11 aktivních hráčů A či B týmu, 7 bývalých hráčů, 1 bývalý trenér A-týmu, 1 současný sekretář a 4 příznivci SK Bakov…

Na Pilu se dostávala početná skupina v několika vlnách a různými dopravními prostředky – autem, vlakem a na kole. Předvoj akce byl v cíli kolem sobotního poledne. Desítka kolařů využila vlak. Cestování přes Tanvald do Kořenova bylo příjemné, o zbytku cesty se to nedá říct. Bylo to v dešti na kole, a převážně do kopce.

Jeden příznivec bakovské kopané přicestoval dokonce na kole již od svého domu. Jelikož je liberečák, tak to měl cca 30km. V dešti si tu však skutečně užil.

Poslední vlna dorazila auty až večer, po odpoledním zápase A-týmu. Doma naše hvězdy hrály proti Lužci, a deklasovaly ho ostudným výsledkem 7:2.

První šestnáctičlenná skupina již ubytovaných měla v plánu během sobotního odpoledne udělat si okruh kolem 50-ti kilometrů. Cíl měl být Harrachov a zastávky v Polsku, hlavně jedna hospoda stojící na samotě 10km za hranicemi. Ta byla vybrána za cíl díky jedné události, která se odehrála v rámci zimního soustředění. Během pěší túry z Jizerky do vnitrozemí Polska došlo na její hlubší exkurzi. Ovšem dva „turisti z Bakova“ se rozhodli o intenzívnější testování místní zubrovky, po kterém musel zákonitě následovat jejich pozdní návrat na Pilu. Ten se pak neobešel o noční záchranářskou akci ze strany jejich kamarádů, poněvadž těm hrdinům hrozilo umrznutí v polských lesích...

Návštěva tohoto polského restauračního zařízení byla odsunuta na druhý den. Díky nepřízni počasí cyklopočítače příležitost natočit svým páničkům kilometry moc nedostaly. A tak sobotní výlet se smrsknul na krátký přejezd na nedalekou Smědavu. V ukrutném lijáku se jen část kolařů vydala za větší TV obrazovkou do „mekky“ všech návštěvníků Jizerek. Cyklistika tentokrát šla stranou – v souboji prohrála s hokejem, i když pasivním! Odpoledne se totiž hrál v rámci MS v Bělorusku důležitý zápas proti Dánsku. Marně jsme Růžičkovýmu týmu fandili. Prohra na nájezdy s průměrným mužstvem předznamenala pozdější neúspěch v boji o medaile.

Cesta zpět na Pilu na večeři probíhala za stejného počasí - z nebe padaly provazy vody. Po třetí sprše, tentokrát bez oblečení v umývárně, proběhla večeře a následné přivítání se s ostatními. Ti nám celý večer referovali, jak ty kopyta z Lužce jednoznačně přejeli…

V neděli po snídani jsme se rozdělili na dvě skupiny. Jedna parta vyrazila na kratší a méně náročnější okruh protínající Harrachov, Jakuszyce a Orle. Druhá si vytyčila podstatně náročnější cíl. Pokořit nejvyšší bod Jizerských hor, vrchol Smrk 1124 m.n.m. Počasí bylo na nás už shovívavější. Zataženo, po ránu mlha a téměř bez deště. První skupina ujela kolem 40km, druhá asi 50km.

Během dne se s námi rozloučila osmička těch, co měli smůlu, protože museli v pondělí do práce-Chromák, Víťa, Šírer, Olda, Karlos, Blahy, Vorlos a liberečák Martin Hájek. Kromě Martina, Víti a Chromáka (ti jeli na kolech domů ráno sami), přišli ostatní o společný přesun na kolech zpět do Bakova. Ten byl naplánován přes Josefův Důl, Lučany, Horní Maxov, Rychnov u Jablonce, Sychrov, Mnichovo Hradiště. Toho se nakonec zúčastnilo ze zbylých 16 účastníků 14 borců. Embeso a Šáda jistili přejezd dlouhý cca 75km z doprovodného vozidla. Cestu z hor s převýšením cca 800 metrů zvládli Reslik, Hamřík, Raduna, Kühny, Daneček, Šába, Domácák, Šprogy, Sváťa, Joska Bartoš, Syrda, Majzlík, Lába a coach Láďa. Obdiv všech získal za zvládnutí celého třídenního výletu právě bývalý trenér Ladislav Špringer a jeho kamarád, bývalý brankář Joska Bartošů. Navzdory jejich věku, který je daleko vyšší než u některých mladších účastníků, zvládli s přehledem tu nejtěžší etapu, a to pondělní přejezd do Bakova. K této dvojici je nutné přičíst dalšího hrdinu, Karla „Šádu“ Wollmana sekretáře našeho klubu. Ze zdravotních důvodů sice přejezd neabsolvoval, ale jeho odhodlání přidat se a zúčastnit se náročné horské cyklistiky je též obdivuhodné.

Připomenutí celé akce v podobě filmu si můžete dopřát na YouT ube

Tak za rok - ahoj na Jizerce!