FOTBALISTÉ OVLÁDLI JIZERSKÉ HORY

Během zimní přestávky jezdí sezónní sportovci na soustředění, a ani bakovští fotbalisté nezůstali v tomto ohledu pozadu. V minulých letech počasí zimním aktivitám příliš nepřálo, naopak letošní nadílka sněhu byla velmi štědrá. V polovině ledna jsme proto od středy do neděle obsadili horskou osadu Jizerka, která leží v nadmořské výšce 890 metrů. Tato bývalá dřevařská a sklářská osada označována královnou Jizerských hor naši početnou skupinu přivítala s vydatnou sněhovou pokrývkou a mrazivým počasím.

Velice často právě Jizerka se přetahuje o záporné teplotní rekordy se šumavskou Kvildou. Rekord padnul i během našeho pobytu. Provozovatel chalupy Stará Pila pan Jaroslav Šulc, u kterého tradičně nacházíme útočiště, naměřil ve čtvrtek kolem šesté hodiny ranní -32°, což výrazně promluvilo do programu druhého dne soustředění. Běžkařská túra tak musela být odsunuta na pozdější čas, kdy se oteplí.

O to se naštěstí rychle postaralo slunce, kterého bylo ke spokojenosti všech plná obloha. Když se rtuť vyšplhala k příznivějším hodnotám, nasadili jsme běžky a vyrazili do stopy. Známá místa jako jsou Bunkr, Promenádní, Kameny, Knajpa, Pešákovna, Smědava patřily nám. Davy turistů na běžkách zaplňují magistrálu a restaurace o víkendech. Večery byly vyhrazené fotbálku a relaxaci. Hru na dvě jsme nehráli na sněhu, nýbrž v tamní hale. Je to neuvěřitelné, ale je to tak. Na místě, kde nenajdete obchod s potravinami, stojí sportovní hala. Poté náročný den někteří zakončili v sauně.

      

Následné dny se odehrávaly v podobném duchu jen s tím rozdílem, že teplota již neklesala tak hluboko. Mimořádný sportovní výkon se odehrál v pátek, kdy došlo na výstup na nejvyšší vrchol Jizerek. Horu Smrk s výškovou kótou 1124 m.n.m. zdolala čtveřice borců samozřejmě na běžkách. Pouze poslední strmý kilometr se šlo pěšky. Úsek s poetickým názvem Nebeský žebřík nelze totiž jinak zvládnout, než sundat lyže a vyjít s nimi na ramenou. Návrat přes polské území nabízel příjemný sjezd, který byl za odměnu.

Celkový počet účastníků lednového pobytu v srdci Jizerských hor se měnil. V průběhu 5 dní se nás na 6 pokojích vystřídalo 27 bakováků, kteří si nejen zlepšili svoji fyzickou kondici, ale i utužili kolektiv.