MEZINÁRODNÍ MLÁDEŽNICKÝ TURNAJ - WROCLAW 2017

Bakovští dorostenci po úspěšném tažení krajskou I.A třídou, ve které obsadili 2. místo, se na začátku července zúčastnili již podruhé velkého mládežnického turnaje v polské Wroclawi. V devíti věkových kategoriích se klání zúčastnilo více jak 190 týmu z 20 zemí. Bakovští dorostenci byli nalosováni do skupiny A, kde se postupně utkali s českým TJ Tis, polským týmem Hetman Bialystock a holandským mužstvem akademie VDZ.

BAKOV VE SKUPINĚ NEPROHRÁL…V pátek mužstvo sehrálo oba zápasy na tvrdém hřišti č. 17. První soupeřem byl vítěz I.A třídy v Kraji Vysočina TJ Tis, posílen o hráče Kolína a Čáslavi. Hrálo se velmi rychlé a tvrdé utkání plné osobních soubojů. První šanci měl Bakov, ale celkově měl více ze hry soupeř z Vysočiny, ale protože bakovská obrana fungovala bezchybně, zrodila se v první remíza – 0:0.

Ve druhém naše účinkování jsme se potkali s domácím týmem Hetman Bialystok. Tentokrát jsme byli lepším týmem my, ale střelba zpoza vápna nepřinesla nic, a ošemetné situace po standardkách Říhy dokázali polští hráči zažehnat. Hned v začátku druhé půli jsme se dopustili nedůrazu v osobním souboji, který soupeř dokázal potrestat – 0:1. V posledních 10 minutách přeskupil trenér Beránek řady, na hrot se posunul obránce Resl, což se ukázalo jako klíčový tah. Tři minuty před koncem totiž dlouhý výkop brankáře Jíry poslal Resla do tvrdého souboje se stoperem, který bakovský hráč silově vyhrál a střelou po zemi brankáře prostřelil. Do konce utkání jsme měli ještě jednu šanci, ale nakonec jsme si připsali do tabulky druhou remízu.

VEČERNÍ PROGRAM JAKO PŘI ME…Oficiální zahájení turnaje, které se uskutečnilo na krásném wroclawském náměstí, dosahovalo vysokých parametrů, a kluci si připadali jako ve Fans Zóně konané při světových fotbalových šampionátů. A to, že Wroclaw to umí, ukázala před 5 lety kdy tu konalo ME v dospělém fotbale a letošní léto pořádají Olympiádu v neolympijských sportů.

V posledním zápase základní skupiny byl v sobotu dopoledne naším soupeřem holandský tým VDZ. Zápas se hrál na hřišti č.1 – což byla umělá tráva, a navíc veškeré zápasy byly vysílány na kanálu Youtube. Matematika byla jasná – prohra znamenala 4. místo ve skupině a pro čtvrtfinále nejsilnějšího soupeře. O motivaci bylo tak postaráno…jenže tradičně, kdy musíme vyhrát, a začít hned od úvodu tvořit, se nám prostě a jednoduše nedaří. Zároveň „umělka“ oběma týmům spíše překážela. Po první průnicích Vitmajera a zahozených šancích se do hry vkrádala nervozita a zbytečně jsme ztráceli míč. Po sérii chyb přišlo holandské vedení – 0:1. Ve druhé půli ve snaze vyrovnat jsme hru otevřeli a umožnili soupeři navýšit náskok. Ten toho naštěstí nevyužil. Zbytečné vyloučení Resla po dvou žlutých napomenutí samozřejmě týmu nepomohlo. Bolestivější byl fakt, že červená karta mu znemožnila nastoupit do klíčové čtvrtfinálové klání. Snaha vyrovnat přinesla šance. Nejdříve Sedláček pelášil sám na brankáře. Místo zakončení nesmyslně hledal ve vápně „nikoho“. Třetí bod do tabulky a zároveň celkově třetí místo zařídil v poslední minutě Vitmajer. Zatáhl míč do vápna a křížnou střelou po zemi srovnal – 1:1. I třetí naše vystoupení skončilo remízou.

PRVNÍ TURNAJOVÉ VÍTĚZSTVÍ PŘIŠLO VČAS…Sobotní odpoledne patřilo vyřazovacím soubojům. Naším soupeřem ve čtvrtfinále byl druhým tým skupiny B – Junioři starszi Przeworsk, kteří v základní skupině překvapivě sebrali body i anglickému favoritovi a v turnaji zatím jako my ještě neprohráli. Trenéři Beránek a Bareš při vynucené absenci Resla ztužili obranu Říhou, a kromě bojovnosti naordinovali i osobní obranu Sameše na nejlepšího útočníka polského týmu, který ve skupině individuálním výkonem rozhodl jejich poslední zápas. Taktický plán se dařil plnit od počátku. Odměnou byla nařízená penalta za faul na Vitmajera, kterého překonaný brankář musel skolit na zem a měl být vyloučen. To se však z nepochopitelných důvodů nestalo. O potrestání se postaral Kendík. Jeho střela k tyči poslala Bakov do vedení  - 1:0. Poláci byli evidentně otřeseni a nedokázali se dostat do tempa, Bakov obětavě bránil a navíc další chybnou rozehrávku vystihl Sameš a z půlky hřiště přehodil brankáře stojícího na penaltě. Technicky dokonalá střela zařídila vedení 2:0. Druhý poločas se hrál ve stejném duchu, Poláci se tlačili do útoku, ale Bakov hrál takticky výborně. Jedinou jejich šanci jim pokryl spolehlivý Jíra v brance. Poslední desetiminutovka se odehrála před polským brankářem, který musel několikrát likvidovat nebezpečné výpady především Vitmajera. Vízězství 2:0 znamenalo postup do nedělního boje o medaile, a nutno podotknout zaslouženě.

TŘETÍ DEN BÝVÁ KRITICKÝ…Nedělním semifinálovým soupeřem byla FK Bílina, která po remíze 1:1 vyřadila na penalty vítěze naší skupiny Bialystok. Důležitost zápasu byla veliká a pořadatelé zvolili hrací hřiště č.1 dozorované webovými kamerami. Umělá tráva ovšem ubrala fotbalu na kráse a oba týmy spíše předváděly boj než-li pěkný fotbal. Vloni jsme s Bílinou hráli v základní skupině 1:1. Letos jsme nic nechtěli ponechat náhodě a do zápasu jsme vstoupili dobře. K ohrožení branky však nedošlo. Poté přebral iniciativu soupeř, který byl důraznější, více na míči a Jíra v brance se musel ohánět. Góly nepadly a o finalistovi musely rozhodnout penalty. V první sérii Vitmajer trefil brankáře a byli jsme o jeden krok pozadu. Poté povinnost splnili Resl, Říha a Kendík. V poslední sérii to bylo vše na Samešovi. Jenže jeho úmysl přečetl brankář a bylo po nadějích. Po prohře 3:4 na penalty postoupili do finále severočeši.

Souboj o bronzové medaile proti TJ Tis byl slabou útěchou. Tým z Vysočiny v semifinále nestačil na anglický tým a prohrál 0:2. Třídenní turnaj vysiloval a utkání bylo spíše o morálních silách. Vstup nám tentokrát nevyšel, a od 5.min jsme po hlavičce prohrávali 0:1. Vyrovnat se nám podařilo ještě před poločasem, Kendík s Říhou si několikrát vyměnili míč a Říha střelou po zemi srovnal. Hned po rozehře jsme váhali s odkopem a soupeř trestal – 1:2. Srovnání měl na noze nejprve Vitmajer, ale správný čas pro zakončení prováhal. Dále Turek, ale jeho slabou střelu brankář zlikvidoval. Soupeř o minutu později ukázal, jak se má naložit se šancemi – 1:3. Z bramborové medaile byly všichni zklamaní…

NA ANGLIČANY SE KLUCI TĚŠILI A VĚŘILI SI...Vztek a smutek ze semifinálové prohry umocňovala skutečnost, že do finále šel místo nás tým, jež na turnaji ani jednou nevyhrál, dokonce dvakrát prohrál a v rozhodující zápasy zvládl v pouze penaltové loterii. Vítězem se stal favorit z Velké Británie Pulse Premier Fotball, který zdolal Bílinu jednoznačně 3:0. Moc nás mrzelo, že jsme se Angličanům nepostavili my, postup nám utekl opravdu mezi prsty. Mezinárodní turnaj byl velmi cenným porovnáním dovedností. Dorostenci po roce opět dobře reprezentovali naše město Bakov nad Jizerou. Při závěrečném hodnocení bilance 1-4-1, skore 5:5 + jedna porážka na penalty, nakonec převládala spokojenost. Oproti loňskému ročníku se hráči dokázali přizpůsobit důrazu i rychlosti soupeře daleko lépe. Ve dvou nepříznivě se vyvíjejících zápasech našli v závěru v sobě tolik sil,  že dotáhli ztrátu přesto, že hráli v oslabení. Týmové pojetí dokumentuje vysoký počet střelců. O pět branek se postaralo 5 hráčů: Resl, Vitmajer, Kendík, Sameš a Říha. Na druhou stranu rozdílový hráč (střelec) chyběl, stejně tak více ofenzívních hráčů. Kromě Vitmajera a Resla měli občas pěkné momenty směrem dopředu ještě Říha s Kendíkem. Bohužel téměř všechny inkasované branky padly po našich chybách a nedůrazu před naším vápnem. Nováčkové, starší žáci přestupující letos do dorostenecké kategorie, se na turnaji rozhodně neztratili a získali cenné fotbalové zkušenosti. Fotbalová akce trvající 4 dny zanechala ve všech účastníků dobrý pocit a spoustu fotbalových i mimo fotbalových zážitků.

NA TURNAJI SE PŘEDSTAVILI TITO REPREZENTANTI...

Dorostenci: Václav Jíra, Radim Cecava, Jan Resl, Tomáš Kendík, Jan Říha, Libor Sameš, Josef Reichelt, Tomáš Vitmajer. Tým doplnili Jakub Sedláček (MSK) a Matyáš Somr (SK Kosmonosy).

Starší žáci: Jan Hrabánek, Jan Turek, Jakub Čonka.

Trenéři: Milan Beránek, Jan Bareš  Zdravotník: Daniel Adam   Překladatel (polština, angliština): Jan Resl st.