Michal Šimon, trenér B-týmu


zpět

Druhé kolo otázek položil opět Ondřej Zajíček - červen 2015

Tak Šímo, zhodnoť nám tu tvou první sezonu v roli trenéra? Připomeňme si, že beso skončilo na 6.místě se 38 body a 6 bodů ho dělilo od 2.místa…První sezóna byla po většinu roku úspěšná. Jen závěr jara se nám příliš nepovedl a to především díky nedostatku hráčů. Několik zranění (např. Formáček, Vaníček) a přístup některých hráčů nám znemožnilo dosažení cíle – 3. místa. Věřím, že kdybychom byli kompletní, cíle bychom dosáhli.

Tým měl našlápnuto k ještě lepšímu umístění, chvíli se dokonce držel na zmiňovaném 2.místě, ale pak přišla dlouhá série bez vstřeleného gólu. Co se stalo? Několikrát jsi musel postavit i sám sebe, což asi nebylo úplně v plánu, že? Jak jsem říkal v první odpovědi, máš pravdu, určitě to v plánu nebylo a raději bych na postu stopera viděl úplně jiné hráče než sebe. Co se týče hry dopředu, tak vše stálo a padalo se střeleckou potencí Honzy Resla. Ten se bohužel vystřílel v zápase s Jivinou a nikdo jiný nebyl schopen góly v klíčových zápasech vstřelit. Ne, že bychom neměli šance, ale prostě to tam nespadlo. Možná chybělo i trošku toho štěstíčka.

Vidíš během tvého ročního působení u týmu nějakýposun, změnu? Změny jsem bohužel na jaře cítil spíše negativní. Jak jsem již odpovídal, trochu mě zklamal přístup některých hráčů.

Jaká byla spolupráce a komunikace s áčkem, máš nějaké výhrady? Já myslím, že po počátečních mírných neshodách z loňské sezóny letos už bylo všechno naprosto v pořádku. Když byla možnost, tak mi Jardové vyhověli....

Je bakovský B tým dobře promíchán zkušeností a mládím? V klubu bylo přání, aby se do mistrovských zápasů postupně začleňovali perspektivní dorostenci, bylo toto přání vyslyšeno a jak se k tomu tito hráči postavili?  Dorostence jsem zapojoval poměrně pravidelně a pomohla tomu i výše zmíněná marodka. Zejména Radim Cecava zapadl perfektně a v každém zápase předvedl nadstandardní výkon. Tomáš Kendík předvedl také několik dobrých výkonů a v několika zápasech byli povoláni i další dorostenci.

Kde vidíš budoucnost béčka, je 3.třída ideální soutěží pro naši rezervu?  Já si myslím, že při současném kádru a fluktuaci hráčů v základní sestavě je první polovina tabulky 3.třídy ideální.

Spousta lidí namítá, že tato soutěž není úplně spravedlivá a to právě díky rezervám týmů vyšších soutěží, kdy hrají každý zápas v jiné sestavě. Jaký pohled máš na tuto problematiku ty?  Samozřejmě je to pravda. Viz má předchozí odpověd, zápas od zápasu se v týmu měnilo 5-6 hráčů, takže občas jsme nastoupili ve velmi silné sestavě a občas to byla nouze, že jsem musel nastoupit i já. Proto tak diametrálně odlišné výsledky (8:1 Jivina a 1:7 Řepov). Je velmi obtížné udržet B tým jakéhokoliv klubu v nějaké stabilní výsledkové formě. Proto si myslím, že týmy, které v soutěži mají své jediné mužstvo mají větší šanci na postup.

Ty jsi skoro celou svou kariéru, jako hráč a nyní i trenér, prožil v bakovských barvách. Podle dostupných informací se však toto spojení nyní rozdělí. Můžeš nám upřesnit co se s tebou bude dít a kam případně vedou tvé další kroky?  Dostal jsem nabídku od MSK trénovat místní rezervu. Dostal jsem týden na rozmyšlenou a musím říct, že to pro mě byla noční můra. Přemýšlel jsem ve dne, v noci... Ve finále jsem si napsal pro a proti a rozhodl jsem se nabídku přijmout. Ještě předtím jsem se při rozhovorech s prezidentem a členy „rady starších“ ujistil, že v Bakově budu mít i nadále dveře otevřené, pokud by to nevyšlo nebo pokud bych tady nebyl spokojen. Třeba se do Bakova časem vrátím a využiji nabyté zkušenosti.

Jaké před tebe byly stanovené cíle v novém trenérském angažmá? Budeš fungovat jako trenér samostatně nebo budeš mít nějakého kolegu?  V Hradišti je cílem umístění v první trojce. Stejně jako tomu bylo v Bakově. Doufám, že se mi tohoto cíle podaří dosáhnout. Tým je plný mladých hráčů a mým cílem bude je sjednotit a namotivovat v cestě za společným cílem. Sám na to určitě nebudu, domluvili jsme se s Radkem Němcem, který prostředí v Hradišti dokonale zná a zejména v začátcích mi bude hodně pomáhat.

Asi můžu říct, že ti do nového trenérského angažmá přejeme všichni za bakovský fotbal jen to nejlepší a ať se ti, vám daří. Ale mám ještě jednu věc, jelikož „přestupuješ“ do vod velkého rivala, asi ti je jasné, že to nebude zadarmo a čekáme nějakou pozornost za tvé uvolnění. Už teď se těšíme na to, co to bude. Napovím ti, že soudek plzínky by to mohl spravit…  Určitě něco vymyslíme, škoda, že nemůžu na ten tenisový turnaj. Potom to nemá smysl, všichni budou na dovolených, takže bych to viděl někdy koncem prázdnin. Ze bych vás navštívil a zaplatil nějaké to pivko…


První kolo otázek položil Ondřej Zajíček - podzim 2014

Šímo, začneme tvou kariérou, jak by ses za ní ohlédl? Nebo se ti končit moc nechce a přemýšlíš i nad variantou, že by ses stal hrajícím koučem? S fotbalem jsem začal v šesti letech v Mnichově Hradišti, ale po necelých dvou sezónách jsem se z bůhvíjakého důvodu rozhodl (nebo spíše rodiče rozhodli) zkusit jiný sport – stolní tenis. Ke hře s kulatým nesmyslem jsem se vrátil až v 18-ti letech, kdy mě společně s Jirkou Jurkem draftoval tehdejší nejlepší střelec bakovského dorostu Venca Černý.  Od té doby jsem strávil 14 let v Bakově a stejně jako Roman se tedy cítím ze sportovního hlediska bakovákem. Za vrcholy „kariéry“ bych považoval dvě věci. Jednak postup béčka z pralesa do III.třídy a jednak svých slavných zhruba 30 minut, které jsem si zahrál za A tým ve Skalsku (to ještě áčko kopalo okres ). Nutné je podotknouti , že jsem byl na lavičce jediný střídající hráč a někdo se zranil. Co se týče mého pokračování, s největší pravděpodobností si počkám na „gardu“, neboť jsem soudný a vím, že na soutěž mužů již fyzicky nemám. Ale občas mě na lavičce nohy svrbí, to je pravda…

Co tě přimělo převzít rovnou pozici trenéra rezervy dospělých? Jednak fakt, že se po odchodu Pepy Janouška k tomu nikdo neměl a jednak jsem u fotbalu chtěl zůstat a vnímal jsem to jako velkou příležitost si toto přání splnit.

Jak bys zhodnotil podzimní část „B“ týmu, který se drží na bronzové příčce se ztrátou šesti bodů na lídra? Já si myslím, že je to nejlepší výchozí pozice béčka do jara za posledních několik let. Ztráta šesti bodů je sice už poměrně velká, avšak ne nedostižitelná. Pokud oba soupeře na jaře porazíme, ještě můžeme promluvit do pořadí na čele tabulky.

Který zápas se týmu povedl a který naopak nevyšel dle tvých představ?  Na podzim jsme herně propadli ve dvou zápasech a to v Doubravě a v Dolním Bousově. To byly zápasy, kdy se nedařilo snad nikomu a zaslouženě jsme prohráli. Hodně mě mrzí domácí zápasy s čistou a SKP, kde jsme v závěru utkání měli několik dobrých příležitostí, ale nedokázali jsme je využít a ztratili jsme tak dvakrát po dvou bodech. Kdyby tomu tak nebylo, mohli jsme být Ledcům a čisté na dostřel. Samozřejmě nejlepší zápasy byly dva sedmibrankové výprasky Klášteru a Sportingu.

V týmu se mísí zkušenost starších hráčů s mládím, je to takhle dobře? Máš v kabině patřičnou autoritu?  Vzhledem k tomu, že jsem s většinou kluků několik let hrál, je to s autoritou samozřejmě trošku složitější. Mix v kabině se mi zdá optimální a já se občas se staršími hráči poradím o sestavě nebo taktice. Poslední slovo mám ale já. Na jaře budu chtít zapojit do několika zápasů i jednoho či dva hráče z dorostu. 

Co čeká tým v zimní přestávce, bude příprava společná s áčkem nebo bude rozdělena?  Měla by být společná, ale mám i svou určitou představu a párkrát si kluky určitě vezmu stranou, zejména pokud bude účast na trénincích vysoká (v což pevně věřím J)

Odbočíme teď od besa a zeptám se tě na tvůj názor ohledně „A“ týmu. Jak by ses ohlédl za jeho podzimem? Odpovídá umístění předvedeným výkonům? Myslíš, že 20 získaných bodů je reálným obrázkem síly mužstva nebo se od něho čeká víc?  Nemůžu zcela objektivně hodnotit, navštívil jsem jen dvě nebo tři utkání…Možná by chtělo trošku zvýšit konkurenci v týmu, pak by si někteří možná sedli na zadek a předvedli na hřišti to, na co opravdu mají…

Funguje spolupráce, komunikace mezi trenéry áčka a béčka, doplňování kádru k zápasům ke tvé spokojenosti?  Já myslím, že po letech, kdy to dle mého názoru moc nefungovalo, se nyní situace podstatně zlepšila. Bylo tam samozřejmě pár věcí, na kterých jsem se s Jardou Maryškou neshodl, ale už jsme si to vyříkali a na jaře se to už nebude opakovat.

Jakou roli by vůbec podle tebe měl plnit „B“ tým?  B-tým se ne nadarmo nazývá rezervou. Je to tým pro hráče, kteří, ať už dočasně nebo dlouhodobě, výkonnostně nedosahují kvalit pro hru v A-týmu, případně se potřebují rozehrát po zranění.

Máš do budoucna představu o tom, jakým herním stylem by se mělo Béčko pod tvou taktovkou prezentovat?  Na podzim jsme hodně vycházeli ze zajištěné defenzivy. Kromě dvou výše uvedených utkání v Doubravě a Bousově, kde jsme dostali celkem 8 gólů, jsme ve zbytku zápasů měli průměr půl obdrženého gólu na zápas, což je v této soutěži výjimečné. Vyznávali jsme rozestavení 4-5-1 se zahuštěným středem hřiště. Musím přiznat, že ne vůči všem soupeřům a ne se všemi hráči na brku se tento styl dá praktikovat. Na jaře chci věnovat přípravě konkrétních zápasů více času a chci zkusit i nějaké změny

A na závěr, co bys všem členům a fanouškům SK Bakov nad Jizerou popřál do nadcházejícího roku 2015?  Samozřejmě hlavně hodně zdraví, štěstí, osobních úspěchů a příjemných diváckých zážitků při návštěvách zápasů všech kategorií bakovských fotbalistů.